REGULAMIN REKRUTACJI I UDZIAŁU
W PROGRAMIE „KORPUS WSPARCIA SENIORÓW”
na rok 2023 – MODUŁ II
realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnem
§ 1
Informacje ogólne
Regulamin określa zasady rekrutacji i uczestnictwa w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 – Moduł II oraz prawa i obowiązki uczestników.
1. Celem głównym programu jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych tj. seniorów w wieku 65 lat i więcej poprzez zapewnienie dostępu do tzw. opieki na odległość.
2. Program realizowany jest przez Gminę Czarne w imieniu której zadanie wykonuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnem, ul. Leśna 4, 77-330 Czarne.
3. Program finansowany jest ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa w zakresie realizacji przez gminy zadania własnego, określonego w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o pomocy społecznej”, tj. podejmowania innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych.
4. Wszystkie osoby biorące udział w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023- Moduł II, otrzymają bezpłatny dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wraz z dostępem do usługi teleopieki, o którym mowa w § 3 regulaminu.
§ 2
Ilekroć w niniejszym regulaminie mowa jest o:
Program – oznacza program pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” finansowany ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa w zakresie realizacji przez gminy zadania własnego, określonego w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o pomocy społecznej”, tj. podejmowania innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych.
Realizator – Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnem, ul. Leśna 4, 77-330 Czarne, tel. 59 833 20 81, email: pomoc@opsczarne.pl
Wykonawca – firma realizująca zadanie.
Kandydat – osoba ubiegająca się o udział w programie.
Pracownik realizatora - pracownik w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnem
Uczestnik – osoba zakwalifikowana do udziału w programie.
Teleopieka - system, który umożliwia codzienną, zdalną opiekę nad Uczestnikami projektu.
Opaska – tzw. „opaska bezpieczeństwa”, urządzenie do teleopieki w formie opaski na nadgarstek zapewniające łączność z Centrum Teleopieki.
Centrum Teleopieki – instytucja zapewniająca możliwość m.in. całodobowego przekazywania informacji o potrzebie wezwania pomocy, funkcjonująca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
§ 3
Zakres wsparcia
1. Program zakłada zapewnienie 25 uczestnikom formy wsparcia, jaką jest usługa teleopieki wraz z zakupem tzw. „opaski bezpieczeństwa”.
2. Opaska służy do natychmiastowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Urządzenie łączy się w razie potrzeby z pracownikami Centrum Teleopieki, którzy udzielają adekwatnej do sytuacji oraz możliwości pomocy, w tym: m.in. informują osoby wskazane do kontaktu o potrzebie udzielenia pomocy, wzywają pogotowie lub służby ratunkowe – jeśli sytuacja tego wymaga.
3. Skorzystanie z tej formy pomocy i zastosowanie ww. opaski jest uzależnione od dostępu sygnału telefonii komórkowej w miejscu przebywania uczestnika. Opaska posiada indywidualny i niepowtarzalny numer i wyposażona jest w co najmniej trzy z następujących funkcji:
a. przycisk alarmowy SOS,
b. detektor upadku,
c. czujnik zdjęcia opaski,
d. lokalizator GPS,
e. funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
f. funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
g. funkcje umożliwiające monitorowanie czasu realizowanej opieki przez osoby świadczące usługi opiekuńcze lub pomoc sąsiedzką.
4. Centrum Teleopieki funkcjonuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
5. W przypadku awarii opaski lub problemów technicznych związanych z użytkowaniem uczestnik informuje Realizatora w celu wymiany urządzenia lub jego naprawy. Realizator przekazuje zgłoszenie do Wykonawcy zadania.
§ 4
Warunki zakwalifikowania do udziału w programie
1. Uczestnikiem programu może zostać osoba, która spełnia następujące kryteria łącznie:
a. zamieszkuje na terenie Miasta i Gminy Czarne,
b. jest osobą w wieku 65 lat i więcej, mającą problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzącą samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkającymi z osobami bliskimi, które nie są w stanie jej zapewnić wystarczającego wsparcia,
c. wyrazi zgodę na udział w Programie, przestrzeganie Regulaminu i na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych podczas procesu rekrutacji i realizacji programu.
§ 5
Ogólne zasady i warunki rekrutacji
1. Rekrutacja prowadzona będzie zgodnie z zasadą równości szans, płci i niedyskryminacji.
2. Rekrutacja będzie prowadzona od 3.07.2023r. do 14.07.2023r.
3. Przy rekrutacji do Programu będzie brane pod uwagę w szczególności:
a. spełnienie warunków wymienionych w § 4,
b. pierwszeństwo w naborze do Programu będą miały osoby samotnie zamieszkujące o znacznym ograniczeniu możliwości samodzielnego funkcjonowaniu.
4. Po wyczerpaniu ilości miejsc zostanie utworzona lista rezerwowa dla kandydatów.
5. Za rekrutację uczestników odpowiedzialny jest pracownik Realizatora.
6. Warunkiem uczestnictwa w procesie rekrutacji jest zgłoszenie się do udziału w Programie poprzez złożenie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnem, ul. Leśna 4, 77-330 Czarne następujących dokumentów:
· formularza zgłoszeniowego załączonego jako załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu,
· oświadczenia użytkownika o zapoznaniu się i akceptacji postanowień regulaminu rekrutacji do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023, Moduł II załączonego jako załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu,
· klauzuli informacyjnej załączonej jako załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.
Powyższe dokumenty można także przesłać na wyżej wskazany adres pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem e-mail: pomoc@opsczarne.pl.
Dopuszcza się zgłoszenia przez opiekuna kandydata.
7. Pracownik Realizatora przeprowadza weryfikację formalną danych zgłoszonego kandydata, w szczególności, czy spełnia kryteria określone w § 4 oraz przekazuje niezbędne dane tj. imię, nazwisko, telefon oraz adres do Wykonawcy programu.
8. W przypadku stwierdzenia, że Kandydat nie spełnia kryteriów, realizator informuje go pisemnie o braku możliwości udziału w programie.
9. Lista Uczestników zakwalifikowanych do udziału w programie zostanie udostępniona Wykonawcy zadania.
10. Kandydatom nie przysługuje prawo odwołania się od wyników rekrutacji.
§ 6
Zobowiązania i odpowiedzialność Uczestnika Programu za powierzony sprzęt.
1. Uczestnik Projektu odpowiada za powierzone Urządzenie i zobowiązuje się używać je zgodnie z przeznaczeniem.
2. Uczestnik Projektu ponosi pełną odpowiedzialność za zniszczenie lub utratę Urządzenia, będące wynikiem użytkowania tego Urządzenia w sposób niewłaściwy, niezgodny z przeznaczeniem lub instrukcją obsługi.
3. Niedozwolone jest wyjmowanie z urządzeń kart SIM.
4. Uczestnik Projektu po wygaśnięciu umowy wyda urządzenie pracownikowi realizatora programu bez uprzedniego wezwania w stanie niepogorszonym, co zostanie stwierdzone protokołem odbioru podpisanym przez strony.
§ 7
Postanowienia końcowe
1. Uczestnik zadania jest zobowiązany do przestrzegania postanowień niniejszego Regulaminu.
2. Regulamin dostępny jest na stronie www.ops.czarne.pl.
3. Realizator zadania zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w Regulaminie oraz składania odpowiednich oświadczeń przez uczestnika projektu lub osobę wskazaną jako opiekuna uczestnika projektu. Informacje o ewentualnych zmianach zostaną zamieszczone na stronie internetowej realizatora Programu.