DODATEK MIESZKANIOWY
Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez gminę, mającym na celu dofinansowanie do wydatków mieszkaniowych ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.
Idea dodatków mieszkaniowych polega na pokryciu ze środków publicznych (gminnych) tej części wydatków na lokal, która przekracza określony poziom, uznany w naszych warunkach za dopuszczalny. Część wydatków na mieszkanie musi pokryć sam wnioskodawca i jest to część określona w procentach bieżących dochodów gospodarstwa domowego.
Zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania dodatków mieszkaniowych reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1335). Ustawa wskazuje komu przysługuje dodatek mieszkaniowy, określając tytuł prawny, kryterium dochodowe i normatywną powierzchnię lokalu mieszkalnego w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego, jako niezbędne przesłanki uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego.
TYTUŁ PRAWNY DO LOKALU
Dodatek mieszkaniowy może być przyznany:
ü najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach,
ü osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
ü osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
ü innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego (np. umowa użyczenia) i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
ü osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub najem socjalny lokalu (np. gdy orzeczono o ich uprawnieniu do lokalu socjalnego w wyroku sądowym).
KRYTERIUM DOCHODOWE
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie, średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie:
- jednoosobowym – 40%,
- wieloosobowym – 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2024 r. wynosi:
7 155,48 zł.
ODPOWIEDNIA POWIERZCHNIA UŻYTKOWA LOKALU
Powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu mieszkalnego nie może przekraczać normatywnej powierzchni użytkowej o więcej niż 30 % albo 50 % pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60 %.
1 osoby – 35 m2 + 30% = 45,5 m2
2 osób – 40 m2 + 30% = 52,0 m2
3 osób – 45 m2 + 30% = 58,5 m2
4 osób – 55 m2 + 30% = 71,5 m2
5 osób – 65 m2 + 30% = 84,5 m2
6 osób – 70 m2 + 30% = 91,0 m2
Normy powierzchni użytkowej podwyższa się o 15 m2, jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
WYMAGANE DOKUMENTY
1. wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego z potwierdzonym przez zarządcę budynku lub inną osobę uprawnioną do pobierania należności za lokal czynszem obowiązującym w miesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosku;
2. deklaracja o dochodach za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc składania wniosku;
3. umowa najmu lokalu mieszkalnego;
4. aneks do czynszu (naliczenie opłat za mieszkanie) obowiązujący w miesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosku;
5. dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto uzyskanych (wypłaconych) przez wszystkich członków gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku;
6. orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności – wyłącznie w przypadku prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, lub
7. zaświadczenie od lekarza potwierdzające stałe poruszanie się na wózku inwalidzkim.
Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na 6 miesięcy od miesiąca następującego po miesiącu złożenia wniosku.
WYSOKOŚĆ DODATKU MIESZKANIOWEGO
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami, o których mowa w ust. 3-6, przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy w wysokości:
ü 15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym;
ü 12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4-osobowym;
ü 10% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.