Sprawozdanie z działalności Klubu Senior+ w Nadziejewie
od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r.
Klub Senior+ w Nadziejewie powstał w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej. Klub „Senior+” działa jako ośrodek wsparcia w ramach struktury organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnem. Powołany został uchwałą Rady Miejskiej w Czarnem z dnia 23 marca 2021 r. nr 0007.15.2021 w sprawie utworzenia ośrodka wsparcia- Klub „Senior+” w Nadziejewie.
Klub „Senior+” w Nadziejewie w 2023 roku świadczył usługi dla 15 seniorów- osób w wieku 60 lat i więcej, nieaktywnych zawodowo zamieszkujących tereny Gminy Czarne. Klub czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do godz. 20.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
Celem działania klubu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz umożliwienie im korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywności, a także obejmującej usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej w zależności od występujących w środowisku lokalnym potrzeb.
W roku 2023 działalność Klubu „Senior+” w Nadziejewie skupiała się przede wszystkim na rozpoznawaniu, zaspakajaniu oraz rozwijaniu potrzeb seniorów poprzez organizację różnorodnych, aktywnych form spędzania czasu wolnego.
Zajęcia w Klubie „Senior+” w Nadziejewie miały postać zajęć stałych organizowanych według harmonogramu ustalanego przez kierownika oraz opiekuna świetlicy wraz seniorami uczęszczającymi do Klubu.
W ramach działalności Klubu „Senior+” w Nadziejewie przeprowadzono:
Zajęcia kulinarne, które ukierunkowane były na wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych. W czasie zajęć przygotowywany był również poczęstunek oraz słodkie wypieki na imprezy okolicznościowe odbywające się w Klubie.
Zajęcia rękodzielnicze, które pozwoliły seniorom rozwinąć i utrzymać sprawność manualną, zrelaksować się, rozładować frustrację, pobudzić wyobraźnię oraz zmniejszyć stany niepokoju i samotności. W ramach zajęć seniorzy wykonywali różnego rodzaju dekoracje tj. ozdoby z papieru, makramy, kwietniki, stroiki świąteczne ozdoby na imprezy okolicznościowe i inne.
Zajęcia ruchowe, w których seniorzy przy użyciu sprzętu do ćwiczeń dostępnego w Klubie „Senior+” wykonywali zadania pod okiem opiekuna. W czasie sprzyjającej pogody uczestnicy Klubu korzystali ze spacerów i ruchu na świeżym powietrzu, wykorzystując przy tym siłownie plenerową oraz kijki do Nordic Walking.
Gry i zabawy stolikowe, których celem było usprawnienie pamięci i aktywności psychicznej. Seniorzy wykorzystywali dostępne w Klubie krzyżówki, rebusy, puzzle, sudoku oraz różnego rodzaju gry integracyjne.
Seanse filmowe polegające na projekcji filmów i następującej po nich dyskusji, omawianiu fabuły oraz problematyki. Seniorzy stwarzali warunki „domowego kina”. Cała projekcja odbywała się na dużym ekranie. W czasie seansu seniorzy mieli zapewniony poczęstunek, przez co czuli się jak w prawdziwym kinie.
Zajęcia kosmetyczne miały na celu kształtowanie zdrowych nawyków higieniczno- pielęgnacyjnych. Podejmowane były tematy dbania o skórę dojrzałą, wpływu czynników zewnętrznych na kondycję skóry oraz pielęgnacji cery. Zajęcia sprawiały, że każda seniorka oraz każdy senior mógł poczuć się wyjątkowo.
Zajęcia w wodzie dla seniorów poprawiały kondycje fizyczną, usprawniały pracę serca, rozwijały siłę mięśniową oraz wzmacniały stawy. Gimnastyka w wodzie spowodowała również, że seniorzy borykający się z bólami kręgosłupa poczuli ulgę i ukojenie.
Seniorzy Klubu „Senior+” byli organizatorami i współorganizatorami wielu wydarzeń odbywających się w Świetlicy Wiejskiej w Nadziejewie min. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Seniora, integracja międzypokoleniowa z rodzinami i mieszkańcami wsi, wspólne ogniska, wieczorki taneczne i wiele innych spotkań mających na celu zacieśnianie relacji między uczestnikami Klubu.
22 sierpnia 2023 roku uczestnicy Klubu „Senior+” w Nadziejewie zorganizowali spotkanie poetycko-muzyczne, w którym udział wzięli seniorzy z Czarnego, Wyczech, Bińcza, Krzemieniewa oraz Sokola. W tym dniu seniorzy podziękowali również ludziom wielkiego serca, którzy wspierali działalność Klubu.
W ciągu roku seniorzy wzięli udział w działaniach profilaktycznych finansowanych ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień dla Gminy Czarne na rok 2023. W ramach powyższych działań w miesiącach: kwiecień, lipiec oraz wrzesień odbyły się spotkania na temat uzależnienia od alkoholu, narkotyków, NSP (nowych substancji psychoaktywnych) oraz przemocy.
Wszystkie zajęcia orgaznizowane przez Klub „Senior+” w Nadziejewie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników.
Całkowity koszt utrzymania Klubu „Senior+” w Nadziejewie w 2023 roku wyniósł 90.520,56 zł, w tym: 61.720,56 - środki własne gminy, natomiast 28.800,00 zł – dotacja z Urzędu Wojewódzkiego.